ONLİNE TERAPİ

PSİKOLOJİK DESTEK ALIRKEN KAFANIZ KARIŞMASIN!

BİR TERAPİ VARDI, ŞİMDİ BİR DE BAŞIMIZA ONLİNE TERAPİ ÇIKTI

Birçok birey psikolojik destek almaya karar verdiğinde terapi kelimesini duyar. Daha sonra birçok kişinin aklında bu kelime birbirine benzer terimlerle çoğalmaya başlar. Bir psikologla görüştüğünüzde tam olarak aldığınız hizmetin adı nedir diye sorsanız kendinize terapi, psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık diye farklı terimlerle açıkladığınızı fark edebilirsiniz. Hayatınıza giren bu terimlerin yanı sıra psikolog kelimesi de kulağa aşina olsa da anlam olarak size yabancı gelebilir. Çünkü Psikolog kelimesi herkesin bildiği doktor kelimesiyle aynı değildir. Terapi kelimesi de birçok kişinin bildiği muayene olma durumu değildir. Bu kadar çok terim varken ve terapi kelimesi çoğumuzun aklını karıştırırken online terapi kelimesi ise daha da yabancı ve etkisiz bir yöntemmiş gibi gelebilir.
Terapi; tıp dünyasına ait bir kelimedir ve tedavi anlamına gelir. Yani doktor tarafından hastanın iyi olması için uygulanan tıbbi işlemlerin hepsidir. Ama psikologlar terapi değil psikoterapi hizmeti sunarak kendilerinden destek alan kişileri hasta sıfatından çıkarırlar ve onlara danışan derler. Onlarla bilimsel teknik ve yöntemleri kullanarak danışanların kendilerini kötü hissetmelerine neden olan durumları ortaya çıkarıp bunu değiştirmek için yine bilimsel yöntemleri kullanırlar. Bunu yaparken en büyük işlem konuşma ve dinleme döngüsüdür. Böylece psikoterapi sürecinde danışan tıbbi işlemler görmek yerine psikologla konuşarak kendisinin zihninde, duygularında, düşüncelerinde, davranışlarında, kararlarında, seçimlerinde ve hayatında olumsuz olan her şeyi iyileştirmeye çalışırlar. Bu konuşma bir arkadaşla dertleşmenin ötesindedir ve adına psikoterapi denir. Öyleyse psikoterapi de en önemli 4 faktör;

  1. Danışan ve psikoloğun karşılıklı göz teması kurabilmesi
  2. Danışanın psikolog tarafından kesintisiz ve ön yargısız dinlenip kabul edilmesi
  3. Danışan ve psikoloğun karşılıklı biribirini duyup konuşabilmesi
  4. Psikoloğun tüm bunları bilimsel yöntem ve tekniklere göre yapabilmesidir.

#Evindekal#

 Bugüne kadar hep teknolojinin zararlarını konuştuk. Şimdi sosyal mesafenize köprü olan telefonlarınızı ve bilgisayarlarınızı terapilerimize ara vermemek için işbirliğine katıyoruz.

Covid-19 virüsü dolayısıyla evlerimize kapandığımız bu zorlu günlerde maksimum düzeyde hizmet vermeyi amaç edinen merkezimiz, seanslarını sürdürme zorunluluğu olan danışanlarımızın kazanımlarının devamlılığı ve danışmanlık hizmeti almak isteyen yeni danışanlarımız için gerekli hizmeti vermek üzere On-line Terapi seansları ile evinizde kendi terapi odanızı oluşturmanıza olanak sağlıyoruz.

On-line Terapi Nedir?

On-line Terapi, psikoterapi seanslarının internet üzerinden, sadece bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirildiği bir alternatif terapi çeşididir.

Covid-19 virüsü dolayısıyla evlerimizde kalmamızın gerektiği bu zorlu günlerde, seanslara devamlılığı gereken ve herhangi bir nedenden dolayı psikolojik destek almaya ihtiyaç duyan danışanlarımıza “On-line terapi” desteği vermeye devam etmekteyiz.
On-line terapi, dünyamızın evden çalışma pozisyonuna doğru evrildiği şu dönemlerde popülarite kazanmış ve psikolojik danışmanlık merkezimizin bir parçası haline gelmiştir. İlerleyen zamanlarda On-line terapi desteği, önümüzdeki yıllar içerisinde diğer alışıla gelen uygulamalar kadar ihtiyaç duyulan alternatif bir terapi çeşidi olacağı öngörülmektedir.

 

 

Kimler On-line terapi sürecine katılabilir?

 0-6 yaş arası çocukları olan ebeveynler (On-line olarak anne-baba görüşmeleri, ilerleyen seanslarda çocuğunda On-line olarak seanslara katılımı, çocukla yapılacak çalışmaları uygulamalı bir şekilde ebeveynlere aktarma şeklinde sağlanır.)

İlkokul dönemi çocukları ve aileleri (On-line olarak anne- baba görüşmeleri ve sonrasında çocuk ile görüşme şeklinde katılım sağlanabilmektedir.)
Ergen bireyler ve ebeveynleri ( İlk etapta seansın 10 dakikası anne ve babaya ayrılarak geri kalan süreç içerisinde ergen danışanımız ile görüşme sağlanır.)
Sadece ebeveynler ( Çocuğu hakkında yetkinlik kazanmak isteyen ebeveynlerle görüşme sağlanır.)

Yetişkin bireyler ( Görüşmeler 50 dakika On-line olarak gerçekleştirilmektedir.)

Çift terapisi almak isteyen çiftler( Çiftler On-line görüşmelerde terapistin uygun gördüğü şekilde ayrı seanslar halinde ya da çift olarak beraber terapiye alınır.

Örneğin: ayrı çift terapilerinde 1 saat sadece kendisi ile görüşülen çiftin diğer partneri beklemekte, görüşme bittikten sonra diğer partner ile On-line görüşme sağlanmaktadır. Beraber yapılan çift terapilerinde ise çiftler aynı oda da yan yana oturarak tek bilgisayardan terapistle görüşmektedirler.)

Nişanlılık ve flört dönemi sürecinde olan çiftler

Kişiler ne zaman On-line terapiye ihtiyaç duyar?

Zorunlu ya da zaruri durumlardan ötürü yüz yüze seansların yapılması mümkün değilse

Bulunduğu yerde psikoterapi hizmeti alamıyorsa

Ebeveyn çocuğunu bırakıp yüz yüze seanslara gelebilecek şartlara sahip değilse

Çalışma programı yüz yüze seans almaya engel olacak şekilde yoğunsa

Sık sık seyahat ediyorsa

Bedensel engeli olan ve bu nedenle dışarı çıkamayan bir birey ise

Yaşadığı yerin değişimiyle adaptasyon sürecinde zorluk yaşıyorsa

Yukarıdaki gibi maddelerden ötürü psikolojik danışmanlık merkezine gelerek seans almaya olanağı olmayan bireylerin alternatif olarak Uzman Klinik Psikologlarımız tarafından gerçekleştirilecek On-line terapileri de düşünebilirler.

On-line Terapinin kişiye sağladığı avantajlar nelerdir?

Evinizde veya bulunduğunuz ortamda kendinizi rahat hissettiğiniz her yer terapi odanız olabilir.

On-line görüşmeleriniz için ihtiyacınız olan tek şey; bilgisayar, tablet veya akıllı telefondur.

Kendisini çekingen gören danışanlar için terapilere başlamada ideal bir alternatif yöntemdir.

Bir psikoloğun ofisine giderek yüz yüze destek almak ile ilgili yoğun kaygıları olan kişilerin kendisini kendi evinde daha rahat ve huzurlu hissederek terapi desteği almaya başlaması için oldukça ideal bir yöntemdir.

Trafik ya da park problemleri; rutin ya da önemli olan işlerinizi erteleme vb. gibi sarf etmeniz gereken ekstra bir çabaya gerek yoktur.

Zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

50 dakikanızı ayırabileceğiniz size ait olan her türlü boş zamanı terapi süreci olarak değerlendirmeniz mümkündür.)

İnternet ortamının olduğu her yerden erişim yapılabilir.

Zaman ve mekan kısıtlaması yoktur. Dünyanın her yerinden erişim sağlanır.

On-line terapi, size gün içerisinde kullanabileceğiniz esnek seans saatleri sunar.

Okuldan ya da işten izin almanıza gerek kalmaz. Uzman psikoloğun gün içerisinde olan müsait zamanları sizin seans saatleriniz olabilir.

Evden çıkmanıza engel olabilecek hastalık durumları On-line seanslarınızı gerçekleştirmek için engel değildir.

On-line terapi, diğer yüz yüze seanslara göre daha hesaplıdır.

Yol masrafı veya ekstra harcama yapmanıza gerek kalmaz.

Tek seanslık görüşme isteyen danışanlar için olukça uygun bir yöntemdir.

On-line terapi hakkında “Aklımdaki sorular”

SORU: Yüz yüze hiç tanışmadan başlanılan On-line terapi süreci beni tedirgin ediyor. On-line seans alacağım uzman psikoloğa nasıl güvenebilirim?
CEVAP:
İlk defa online terapi almaya başlayan danışanların psikoloğa güven konusundaki kaygıları oldukça normaldir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki terapi görüşmelerinizi gerçekleştiren psikoloğunuzla yüz yüze de görüşseniz online de görüşseniz aslında uzman yine aynı kişidir. Bu nedenle psikolog yüz yüze görüşürken daha güvenilir, online görüşülürken daha güvenilmez kişiler olamazlar. Çünkü bir psikoloğun benimsediği etik ilkeler, çalışma prensipleri, terapi gizliliklerine karşı olan hassasiyeti, terapilerini nasıl sürdürdüğü ile ilgili referansları online seans alacağınız uzman psikoloğa güvenmenizde yardımcı olacaktır.

SORU: Yüz yüze seanslara nazaran On-line terapi benim için verimsiz geçer mi?
CEVAP: Online terapi süreci sadece terapi yapmak için teknolojik materyallerin terapi aracı olarak kullanıldığı bir terapi çeşididir. Terapi süreci etkin dinleme, anlama, empati yapma, konuşma, muhakeme etme ve farkındalık geliştirmeye dayalı bir tedavi tekniği olduğu için danışan ve terapistin karşılıklı olarak birbirini görüp göz teması kurarak konuşabildikleri taktir de online yapılan terapi seansları asla verimsiz geçmeyecektir.

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışılan On-line terapi sürecinde yüz yüze yapılan seanslarla-On-line seanslar arasında görüşme teknikleri, terapi çalışmaları, verilecek ev ödevleri, doldurulması istenecek ölçekler açısından hiçbir değişikliğin olmadığı, görüşmelerdeki tek farklılığın ise görüşmelerde teknolojiden faydalanıldığı gerçeğidir.

MUTLU YAŞAM PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Randevu ve ayrıntılı bilgi için 0533 442 54 60 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

ONLİNE TERAPİ FORMU