MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Online Terapi Verimli Olur Mu?

By: | Tags: | Comments: 0 | Eylül 8th, 2018

Günümüzde internet kullanımının oldukça yaygınlaşmasıyla beraber ruh ve beden sağlığı alanında da birçok uzman online hizmet verebilir hale geldi. Online psikolojik destek ve terapi de bu uzmanlıklardan biri olarak karşımıza gelmekte.

Online psikolojik destek ve terapi hizmeti ülkemizde de hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Sadece online terapi vermek amacıyla kurulmuş birçok website ve bireysel olarak online terapi veren birçok uzmana ulaşmak artık çok kolay. Bu durum beraberinde bazı tartışmaları da getiriyor. Bazı uzmanlar online terapinin alışılagelmiş -yüz yüze- terapi kadar etkili olamayacağını, online terapide terapötik ilişkinin kurulmasının daha güç olduğunu savunmasına karşın online psikoterapinin sağladığı avantajlar online terapi almayı daha cazip hale getiriyor. Yüz yüze terapilerde uygulanabilen ekollerin online terapide de rahatlıkla uygulanması mümkün.

Biraz online terapinin avantajlarından bahsedelim öyleyse;

Çalışıyorsanız, yoğun bir iş temponuz varsa ve sadece belirli saat aralıklarında terapi alma olanağına sahipseniz online terapi almak sizin için bir avantaj olabilir.

Ulaşım probleminiz varsa, bulunduğunuz şehirde size terapi verebilecek yetkinliğe sahip bir uzman yoksa ve başka bir şehire gitmeniz gerekiyorsa hem zamandan hem de ulaşım masraflarından tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca sıra beklemek gibi vakit kaybı yaratacak durumdan kurtulmuş olursunuz.

Başka bir yere taşınmanız veya terapistinizin başka bir yere taşınması durumunda terapistinizi değiştirmenize gerek kalmadan seanslarınıza online olarak devam edebilirsiniz.

Online terapi ile engelli veya evden çıkamayan bireyler de kolayca terapi alabilir.

Günümüzde birçok terapiste terapi saatleriniz dışında ulaşmak oldukça zor fakat online terapi veren uzmanlara ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde ulaşabilmeniz daha kolaydır.

Eğer yurtdışında yaşıyorsanız ve bulunduğunuz şehirde ana dilinizde terapi alabilme olanağınız yoksa online terapi size oldukça avantaj sağlayacaktır.

Yüz yüze terapileri geç saatlerde alma şansınız yokken online terapiyi danışman için uygun olması halinde geç saatlerde de alabilirsiniz.

Bazı danışanlar terapi aldığını başkalarının bilmesini istemezler, eğer böyle bir çekinceniz varsa online terapi almak size avantaj sağlayacaktır.

Diğer yandan, yüz yüze görüşürken çekineceğiniz sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız online terapi almak sizin için çok daha iyi olacaktır.

Online terapinin birçok avantajını sıraladık fakat, her terapide olduğu gibi eğer online terapi almak isterseniz uzmanın psikoterapi eğitimi aldığından emin olmanız çok önemlidir. Dolayısıyla terapi sürecine başlamadan önce uzmanlar hakkında detaylı araştırma yapmanızı öneririm.

Peki nasıl yapılıyor online terapi?

Her seansta olduğu gibi online terapide de belirli gün ve saatlerde randevu dahilinde yapılır. Rahatça paylaşımda bulunabileceğinizi düşündüğünüz bir yerde webcam ve mikrofon aracılığıyla danışmanla sesli ve görüntülü görüşerek online terapi sağlanır. Uzmanın uyguladığı terapinin içeriğine bağlı olarak terapinin işleyişi değişiklik gösterir. Gerek görüldüğünde terapi maillerle ve mesajlarla desteklenir.

Unutmayın, bir terapide en önemli değerlerden biri danışan ile terapist arasındaki terapötik ilişkidir. Uzmanın size danışmanlık yapacak eğitim ve birikimi varsa ve terapötik ilişkiniz sağlam temeller üzerine kurulmuşsa online terapi de oldukça verimli olabilir.

Konu ile ilgili herhangi bir soru işaretiniz varsa ”İletişim” başlığından bana mail atabilirsiniz.

Sevgiyle…

Psikolog Gül Billur GENÇER