MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Cinsel Kimlik Kazanımı İle Başlayan Çocukluk Mastürbasyonu

By: | Tags: | Comments: 0 | Şubat 17th, 2018

Çocuklar, cinsel kimlik kazanım yaşlarında, kendilerine bu sosyal kimliği kazandıran cinsel bölgelerini inceleme aşamasında vücudunun haz aldığı bölgeleri de fark etmeye başlarlar. Bu durum çocuğun dakikalarca cinsel organına dokunsal temas ederek terlemeyle sonuçlanan ve sıklıkla karşılaşılabilen çocukluk mastürbasyonu olarak da bilinmektedir. Birçok aile çocuklarını kendi cinsel organları ile oynarken gördüğünde başkalarının ayıplayacağı düşüncesiyle çocuğun bu davranışını engellemeye çalışabilir. Oysa ki bu durum çocuğun sadece cinsel kimlik kazanımı sonucunda vücudunu tanıma sürecidir ve kesinlikle yetişkinlikte yapılan mastürbasyon gibi bir zevk hazzını yaşatmamaktadır. Bunun nedeni ise, çocukların cinsel gelişimlerinin henüz cinsel istek boyutunda olgunlaşmamış olmalarından kaynaklanır. Birçok çocuk bu davranışının sonucunda hoşuna giden gıdıklanma gibi bir şey hissettiğinden bahsetmektedir. Çocukların bu açıklamaları yine vücutlarını tanıma ve cinsel organlarını anlamlandırma üzerine deneyim kazandıkları geçici bir süreç olduğunu göstermektedir.  Bu nedenle cinsel kimlik kazanımı sırasında çocukların cinsel organlarına dokunmaları katı şekilde engellenmemelidir.

Bu gibi durumlarda katı engellemeler, çocukta suçluluk duygusuna, bu duygu nedeniyle de sağlıklı bir cinsel kimlik kazanamamasına ve cinsel bölgesi yüzünden kız ya da erkek olduğu için kendisini kusurlu hissetmesine neden olabilmektedir. Katı biçimde engellenmeyle karşılaşan çocuk, cinsel bölgesini reddetmeye yönelerek cinsel kimlik karmaşası yaşamasına, yani kız olduğu halde kendini kız gibi hissedememe ya da erkek olduğu halde erkek olarak hissedememe şeklinde durumlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu dönemde başlayan sağlıklı cinsel kimlik gelişimi oluşamadığında kızlar vajinalarını erkekler penislerini tanımaktan uzaklaşarak yetişkinlik yaşamlarında ve evliliklerinde cinsel isteksizlik, vajinismus gibi farklı psikolojik kökenli cinsel problemlerde ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklardaki bu davranışlarını çoğu zaman görmezden gelmek ya da çocuğun ne yaptığını anlamamış gibi davranarak dikkatini dağıtmaya çalışmak çocuğa yönelik ailelerin deneyebileceği yaklaşım yöntemleridir.

Böyle bir süreçte aileler çeşitli kaynaklar ve uzmanlar tarafından bu konuyla ilgili bilgilendirilmiş olsalar da en çok zorlandıkları konunun “Başkaları çocuğumun cinsel organıyla oynadığını görürse çocuğum için ne der?”  diye düşündükleri toplum baskısı olduğu görülmektedir.

Bu nedenle önce ayrım yapılması gereken 2 özel durum vardır.

  1. Gerçek olan durum, sadece çocuğun vücudunu tanıma yani cinsiyetini tanıma sürecidir. Cinsel kimliğinin farkındalığıdır ve süreç sadece kendi bedenine dönük bir şekilde ilerlemektedir.
  2. Korkulan durum ise cinselliğin başlayacağı durumdur. Cinsellik erken çocukluk döneminde başlamaz. Ergenlik dönemiyle beraber cinsellik başlar ve süreç ergen çocukların cinsellik yaşayabilecekleri karşı cinse yönelik yaklaşımları üzerinden ilerlemektedir. Bu yüzden erken çocukluk döneminde görülen bu dönemin öncelikle geçici bir dönem olduğu bilinerek ebeveyn olarak rahatlamak gerekebilir.

Bazen aileler mastürbasyon süresinin uzun süredir devam ettiğini de dile getirebilmektedir. Cinsel kimlik gelişimi sadece kız ve erkek olarak kendi kimliklerini tanımanın yanı sıra bir de içinde bulunulan toplum ve kültüre göre kız-erkek rollerinin de bilinçli şekilde öğrenilmeye başladığı dönemi kapsar. Bu nedenle cinsel kimlik gelişimi dönemi uzun sürebilir. Örneğin; 3 yaşından sonra kızlar evcilik oyunu içinde anneleri gibi davranabilir, erkekler evcilik oyunu içinde işe gidip para kazanarak, eve yemek getirerek babaları gibi davranabilir. Bu süreç ise, cinsel ve sosyal gelişiminin paralel şekilde beraber sürdüğünü gösteren bir durumu temsil etmektedir.

Toplum İçinde Çocuğun Mastürbasyon Yapmaması Gerektiği Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

Öncellikle çocuk cinsel kimliğini tanımaya başladığı dönemde, artık ona bilinçli bir şekilde vücudunun özel bölgeleri tanıtılmaya başlanmalıdır.

  • Bu bölgeler kırmızı bölge olarak adlandırılır. Bunlar: Dudaklar, göğüs, bacakların arası (cinsel bölge) ve popodur.

Ayrıca sarı bölgeler olarak adlandırılması gereken kırmızı alana yani özel bölgelere yakın alanlar da çocuğa açıkça anlatılmalıdır.

  • Sarı bölgeler ise; çocuğun dudaklarının yanı ve burun gibi bölgeler; popoya yakın kalça, bel gibi bölgeler; göğüslere yakın boyun-karın gibi bölgeler; cinsel organa yakın üst bacaklar olarak tanıtılabilir.

Bu sarı bölgelerin tanıtılması çocukların diğerleri ile olan ilişkilerinde karşı tarafın onun ne kadar yakınına yaklaşabileceğine dair sınırlarını anlamada yardımcı olmaktadır.  Önce vücudunu tanımasına ve vücudunun kendine özel olduğunu anlamasına yardımcı olduktan sonra, bu bölgelerin özel olduğu için başkaları tarafından görülmemesi gerektiği belirtilmelidir. Eğer çocuğun ebeveyni çocuğun tuvalet temizliğini ve banyosunu yaparken yardımcı oluyor ve çocuğu çıplak görüyor ise, bunun kendisinin öz bakım temizliğine öğrenene kadar sadece yardım amaçlı olduğunu, daha sonra ebeveyninin de göremeyeceğini ve yine vücudunun sadece kendisine özel olduğunu vurgulayarak anlatmak gerekmektedir.

Ayrıca çocuk, genel olarak cinsel organına dokunduğu süreci gıdıklanma hissettiği şeklinde ifade edebilir. Bu nedenle çocuğun ayaklarının altı, kolunun altı gibi keyif alacağı diğer bölgeleri de çocuğa tanıtarak dikkatinin sadece cinsel bölgesi üzerinde durmamasını sağlayabilirsiniz. Böylece ebeveynin göstermiş olduğu bu tutum, çocuğun cinsel organını doğal kabul etmesini ve kendine kızılıyor hissini yaşamamasını sağlar.

Bu konu çocuk için tamamen anlaşıldıktan sonra ebeveyn çocuktan; dışarıda cinsel organına dokunmanın başkaları tarafından görülen bir şey olduğundan ötürü dışarıda yapmamasını, aklına geldiğinde kendisinden ebeveyniyle paylaşmasını, dikkatini dağıtacak başka aktivitelere yönelmesini isteyebilir. Çocuğun günlük hayatı ne kadar çok sosyal faaliyetle doldurulur ise dikkati daha çok dağılacağı için toplum içinde mastürbasyon yaptığı da daha az görülebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında çocukta cinsel kimlik gelişimi kaçınılmaz bir gelişim sürecidir, çocuğun cinsel organını ayıplayarak yok saymasına neden olmak, çocuğun sağlıklı psiko-sosyal gelişimine ve yetişkinlik dönemindeki cinsel yaşamına ( vajinismus, erken boşalma, sertleşme problemi, cinsel isteksizlik vb.)  zarar verebileceğini unutmamak gerekir.

Uzman Klinik Psikolog

Burcu Yarapsanlı ZAYİM