MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Zor İnsan Zor İlişki

By: | Tags: | Comments: 0 | Haziran 3rd, 2015

Günümüzde pek çok insanın özel yaşamında var olan zorluklar bugün birçok terapi odası sınırları içerisinde konuşulan, çözümlenmeye çalışılan konular arasındadır. Birçok danışanımız bu konuyla ilgili olarak merkezimize başvurduğunda sorunlar yaşadığı ilişkisinde karşı tarafı “ zor insan” şeklinde tanımlamaktadır. Hatta cümlenin devamı “O çok zor biri ama ben ondan ayrılmak istemiyorum ya da çok zor biri olduğu için ayrıldım ama onu unutamıyorum.” şeklinde yakınmalar olarak devam etmektedir. Bu durumda terapilere; ilişkinin şekli, zamanı, ne kadar sürdüğü, hangi önceliklerle bu ilişkinin devam ettirildiği ve zorlukların neye göre, kime göre zor olduğu belirlenerek başlanır.

Zor İnsan Kimdir?

Bu tür yorucu ilişkiler karşısında ruhsal açıdan da yıpranmış olan bireyler bir süre sonra kendilerini güçsüz hissettikleri için herkesi zor insan olarak yorumlamaya başlamaktadırlar. Aslında onların hayatlarındaki en zor insanlar; anlamaya çalışmadıkları ya da anlasalar bile öyle olduğuna ikna olmayıp değiştirmeye çalıştıkları kişilerdir. Bu her zaman bir eş, sevgili ya da nişanlı da olmayabilmektedir. Hayatımızda zor insan olarak nitelendirdiğimiz kişiler zaman zaman çocuğumuz, aile fertleri (anne-baba-kardeş ), arkadaşlar, öğretmenler, çalışma arkadaşları vb. kişiler olarak da karşımıza çıkabilmektedirler. Çünkü insanoğlu, günlük yaşamını devam ettirirken sosyal çevresi içerisinde kendine göre belirlemiş olduğu kriterlere uyum içerisinde olmak istemekte ve bunun sonucunda da bazı beklentiler içerisine girmektedir. Böylece karşı taraftaki kişiden beklediği şekilde davranışlar görmediğinde bu durum kendisini hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman göz ardı edilen beklentiler, en çok evliliklerde ortaya çıkan problemlerin temelini oluşturmaktadır. İkinci sırayı ise sosyal ilişkiler almaktadır.

Durumu bir örnekle açıklayacak olursak; diyelim ki kendinize bir eş adayı arıyorsunuz. Hayal edersek, hepinizin aklında seçmek istediğiniz eş hakkında belirli kriterler vardır. Örneğin; Uzun boylu olsun, aynı memleketten olsun, şöyle bir işi olsun, yakışıklı olsun, şu kadar kazansın, bana şöyle yaklaşsın, beni şu şekilde sevsin vs. gibi özellikleri kriterleriniz olarak kabul ettiğinizi düşününüz. Daha sonra bir eş adayının karşınıza çıktığını hayal ediniz Uzun boylu, aynı memleketli, iyi kazanıyor, istediğimiz gibi bir işi de var ama bize karşı yeteri kadar kibar değil ve istemediğimiz kadar baskıcı ya da kıskanç. Ama sizin bu gibi olumsuz özelliklerini çok fazla düşünmeden ya da bu özellikleri nasılsa sonra düzelir mantığı ile kabul ettiğinizi hayal ediniz. Böylece sizin eşinizden ve evliliğinizden beklentileriniz ile seçtiğiniz eşin gerçek kişilik yapısının yansıttığı özellikler birbirine uyum göstermeyecektir. Bu nedenle bir süre sonra ilişkide yıpranmaya başlayan taraf, bu durumu şikayet olarak dile getirirken bir diğer kendisini zorlayan özellik ise karşı tarafı değiştirmeye çalışması olacaktır.Bu durumda, eşlerden birinin diğer eşin karakter yapısında olmayan bir davranışı yapmasını beklemesi karşı tarafı hayal kırıklığına uğrattığı için o eş artık o kişi için zor kişi olarak nitelendirilmektedir. Zorluk kavramı ilişkiye karıştığı andan itibaren ise, kişiler bu zorlukla baş edebilmek için genelde işleri daha da zorlaştıran, yanlış davranışlar gösterebilmektedir. Örneğin; Kavga etme, aracılar koyma, karşı tarafı sürekli sen şöylesin, sen böylesin gibi eleştirilerle suçlama gibi…

Sonuç olarak; terapilerde, kişileri zorlayan kendilerine uydurma çabalarını bir kenara bıraktırıp, gerçek anlamda uyumlu olabildikleri özellikler ön plana çıkartılmaya çalışılmaktadır. Bu iki kavram arasındaki fark, zorluğun belirlenmesinde ve ilişkinin iyileştirilmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü uydurmaya çalışıldığı zaman o ilişki bitmiş olsa bile aynı kısır döngünün etkileri bir diğer ilişkide devam ediyor olacaktır. Bu durum ise birçok danışanın ağzından “ Hep aynı şeyler başıma geliyor. Hep yanlış insanları seviyorum” gibi kişiyi öğrenilmiş çaresizliğe sürükleyen yanlış genellemeler şeklinde duyulmaktadır.

Ancak kişi uyumlu olabilmeyi fark ettiğinde; hayatındaki insanı neye göre seçeceğini, önceliğinin ne olduğunu ve beklenti düzeylerini nasıl ayarlayacağını belirlemiş olmaktadır.