MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Yarıyıl Tatilini Etkin Bir Şekilde Geçirmenin İpuçları

By: | Tags: | Comments: 0 | Ağustos 14th, 2015

Çocukların bir hayli yorulmuş oldukları eğitim öğretim yılının ilk devresini geride bırakırken 2 hafta sürecek olan yarıyıl tatilinde anne-babaların; çocuklarının bu süreci nasıl daha verimli şekilde değerlendirebilecekleri konusunda tedirgin oldukları gözlemlenmektedir. Tatil boyunca siz değerli anne-babalarımıza vereceğimiz bazı öneriler ile neler yapılabileceği, çocuğun tatilini nasıl daha verimli şekilde geçirebileceği konusunda bilgilendirme yaparak sağlamak mümkün olabilmektedir.

Yaşasın! Yarıyıl tatili geldi. Tatilimi nasıl daha güzel daha verimli geçirebilirim?

 • Ailenizle beraber ne yapacağınıza karar verdiğiniz bir tatil programı yapın.
 • Çocuğunuzun bol bol kitap okumasını destekleyin.
 • Sosyal etkinliklere ( sinema, tiyatro, çocuğun ilgi alanına giren müzik, spor ya da yer almak istediği herhangi bir etkinlik gibi.) ayıracağınız zaman dilimi tatil planınızın içerisinde yer alsın.
 • Yarıyıl tatili süresince gün içerisinde, çocuğunuzun ders tekrarı yapabilmesi için kısa kısa zaman dilimleri ayırabilirsiniz.
 • Yarıyıl tatili çocuğunuzun eksik olduğu ders konularını tamamlayabileceği bulunmaz bir fırsattır.
 • Tatil sonunda 2. döneme etkili bir giriş yapabilmek için verimli bir yarı yıl tatili geçirebileceğinizin hedefini koymanız tatil planlarınızı hayatınıza daha çabuk geçirebilme konusunda size yardımcı olacaktır.

Anne – Babalar Yarıyıl tatili süresince nelere dikkat etmeliler…

 1. Eğer çocuğunuzun karnesinde kırık not ya da notlar var ise öncelik olarak çocuğunuzu koşulsuz olarak sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi söyleyebilir ve bu duyguları kendisine hissettirebilirsiniz.
 2. Kırık notların nedenlerini birlikte istişare ederek çözümler üretebilir, bu durumun düzelebilmesi için planlar yapabilir ve bu sürece çocuğunuzu da dâhil ederek sorumluluk alanını genişletebilirsiniz.
 3. Özellikle her öğrencinin kendi durumu ve eksiğine göre bir çalışma planı yapabilmesi oldukça etkili bir yöntem olabilmektedir.
  Örneğin;
  Çocuğun matematik dersinde sayılar konusu üzerinde zayıf olduğunu düşünürsek, tatilde zayıf olduğu konu üzerinde desteklenebilir ve bu sayede konu eksiğini kapatabilir. Böylece 2. dönemde zorlanabilme olasılığı ortadan kalkacak, yanı sıra diğer dersleri ile ilgili küçük tekrarlar da unutma olasılığını minimuma indirecektir.
 4. Yarıyıl tatili; çocuğun ailesi ile planlar yapmasına, birlikte güzel, zevkli anlar geçirmesine ebeveynlerin birbirlerine daha fazla zaman ayırabilmelerine yönelik güzel bir fırsattır.
 5. Yarıyıl tatili 2. döneme güzel başlamayı güzel sürdürebilmeyi hedeflemelidir. Çocukların aileleri tarafından motive edilmeleri, onlara güvendiklerini hissettirmeleri oldukça önemli olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Verdiğimiz önerilerin dışında çocuğunuzun, gözlemlediğiniz farklı bir durumu ya da çözemediğiniz bir sıkıntısı olabilir. Bu durumda lütfen çocuğunuzun geleceği için; uzman kişilerden gerekli görülen psikolojik desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Unutmayınız ki tüm çocuklar geleceğin günışığıdır ve biz yetişkinler ise; çocukların hayatlarında sadece bu ışığı ortaya çıkartacak doğru kaynak olmayı başarmalıyız.

Bütün çocuklarımıza iyi tatiller dileriz.

Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uzman Klinik Psikolog Burcu Yarapsanlı ZAYİM