MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Vajinismus

By: | Tags: | Comments: 0 | Haziran 22nd, 2017

(Eşimi Çok Seviyorum Ama Onunla Birlikte Olamıyorum…)

Halk arasında “ilk gece korkusu” ya da “cinsel ilişkiye girme korkusu” olarak da bilinen vajinismus problemi özellikle Türk ve Müslüman ülkelerde yaşayan bayanlarda oldukça sık karşılaşılan bir problem olarak görülmektedir.

Cinsellik; kişinin partneri ile karşılıklı sevgi, istek, beraberlik, arzulama temeline dayalı haz veren bir birliktelik süreci olarak tanımlanırken, özellikle bayanlar tüm bu istekleri partnerine ya da eşine karşı hissedip birlikte olamama gibi çelişkili duygu ve düşünceler içerisinde olabilmektedirler. Kültür ve çevre baskısıyla bu durumu bir kadınlık vazifesini yerine getirememe olarak algılamaya başlamak ise sıkıntıları daha da arttıran bir süreç halini almaktadır. Çünkü bu algı kadının kendine olan öz saygısını da yitirmesine, kendisini partnerine karşı eksik ve yetersiz görmesine neden olarak duygusal problemleri de beraberinde getirmeye başlamaktadır. Tüm bu duygusal karmaşa içerisinde kadın kendisini partnerine karşı doğru ifade edemediğini hissederek yatak odasında yaşanan uzaklaşmalar, beklenen cinsel birleşme denemelerinin olmaması sonucunda hissedilen olumsuz duyguların ilişkiye ve günlük yaşama yansımaları da olumsuz olabilmektedir. Bu durumu içinde yaşayarak kimseyle paylaşmamayı tercih eden bayanlarda ise, sık sık ağlama isteği uyanabilmektedir.

Vajinismus, cinsel terapiye cevap veren ve kesinlikle tedavisi olan bir psikolojik sorundur. Ancak bu sorunu yaşayan bayanlar, her bayanın partneri ya da eşi ile cinsel birleşme yaşayabilirken bir tek kendisinin yapamadığını zannederek, bu durumun kendi başarısızlığı ve yetersizliği olduğunu düşünme, toplum tarafından bu özel durumun duyulmasından korkma, çok sevdiği partnerini ya da eşini bu sebepten ötürü kaybedeceği korkusunu yaşama gibi içinden çıkılması zor düşünceler yüzünden tedaviyi yıllarca erteleyebilmektedirler. Hatta birçok kadın, böyle bir şeyin tedavisinin bile olamayacağına inanmaya başlamaktadır.

Bu durumda yapılan en büyük hata, bayanın kendi vücudundan uzaklaşması, cinsel yaşamı sadece eşini mutlu etme olarak algılamasıdır. Genelde bu yanlış yönelim vajinismusa neden olan korkuları daha da çok tetiklemekte ve kadının kendi kendine yanlış bir değerlendirme yaparak yetersizliğini kabul etmiş gibi davranması kişinin üzerinde gizli seyir eden bir depresyona da eğilim verebilmektedir.

Bu nedenle cinsellik çift taraflı yaşanan bir haz duygusu olduğu için vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli aşamalar vardır. Bu aşamalar dikkate alınmaksızın aceleci cinsel birleşme yaklaşımları gösterildiğinde tedavi süreci uzar ve çiftler bu durumdan daha çok olumsuz etkilenebilmektedirler.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus, bayanın partnerini ya da eşini arzulaması, istemesi, tensel açıdan ona yakınlaşabilmesi, tensel yakınlaşmadan haz alabilmesine karşın cinsel birleşme anında istem dışı korku, panikleme, kasılma, o anda başlayan şiddetli kasık ağrılarının hissedilmesi, eşini itme, bacakların kapanması, vücudunda titremelerin olması, o anda yataktan kalkma-kaçma isteği duyması, korkunun neden olduğu aşırı kalp çarpıntısı hissetme, çok acı duyacak ya da ölecek gibi düşüncelerin zihnini kaplaması ve o anda ortaya çıkan kısmi bir panik atak gibi belirtilerin gösterilmesine neden olan psikolojik bir sorundur.

Vajinismus tanısı konulabilmesi için bayanın öncelikle çok basit ve çok kısa süren hiçbir şekilde ağrı ve acı vermeyen bir jinekolojik muayeneden geçmesi önemlidir. Jinekolojik muayene, vajinada gerçekten cinsel birleşmeyi zorlayacak fizyolojik bir problemin olup olmadığına yönelik kesin ve rahatlatıcı bir sonuç elde edilmesi için gereklidir. Muayene eden jinekoloğun bayanın vajinasında cinsel birleşmeye engel olacak fizyolojik bir bulgu söz konusu olmadığını söylemesine rağmen, cinsel birleşme sırasında yukarıda sayılan sıkıntıların sürekli hissedilmesi sonucunda vajinismus tanısı konulabilmektedir.

Vajinismus tanısı almış kişiler, her cinsel denemede penisin vajinasına girme anında sanki penis bir duvara çarpıp ilerleyemiyormuş gibi cinsel birleşmeyi imkansız olarak tanımlayabilmektedirler. Cinsel birleşme sırasında kızlık zarının patlayacağına, delineceğine, içinden büyük bir parça kopacağına, aşırı kanaması olacağına, bu kanamaya dayanamayacağına, çok acı çekeceğini düşünmeye dair geliştirilmiş YANLIŞ İNANÇLAR bu durumun hiç tedavisi yokmuş gibi algılanmasına da neden olabilmektedir.

Bu durumdan da anlaşılacağı gibi vajinismus, fiziksel değil psikolojik bir sorundur ve kesinlikle düzenli devam edilen bilişsel-davranışçı terapi ve cinsel terapi ile aşılabilmektedir.

 

TÜRK KÜLTÜRÜ İÇERİSİNDE VAJİNİMUS PROBLEMİNİ YAŞAMAK

Literatürde yer alan birçok rahatsızlığın tetikleyicilerine bakıldığında, kültür bu tetikleyicilerin sadece bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk kültürünün bize yansıttığı örf, adet, anane ve ayıplarımıza göre evlilik öncesinde cinselliği rahatça konuşmak, evlilik öncesinde cinselliği denemek, çıplaklık hakkında söz etmek, vajina ve penisten konuşmak oldukça karmaşık ve zor olabilmektedir. Bu konular kültür içerisinde ayıp olarak algılanmakta ve kadınlar sadece bu konuyu kadınlarla, erkekler de erkeklerle konuşabilecekmiş gibi bir ayrım ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum beynimiz tarafından kabul edilemez bir çelişkiyi de beraberinde getirmektedir. Çünkü cinsellik çoğu zaman bir kadın ve bir erkeğin birlikte haz aldığı bir süreçtir. Yani kadın ve erkek önce kendi vücutlarını sonra birbirlerinin vücutlarını doğru şekilde öğrendiklerinde karşılıklı yaşanan keyifli bir cinsel yaşam ortaya çıkmaktadır. Ancak kültür gereği bayanın namus kavramı altından penisten korkutulması, erkeğin penisinin olması nedeniyle bayana her zaman zarar verecekmiş gibi bir algı yaratılması ve evlenene kadar bu korkuyla büyütülen bayanın evlendiği gece cinsellik gayet doğalmış gibi penisten korkulmaması gerektiğine bir gecede inanıp ikna olmasını beklemek, vajinismusun ortaya çıkmasını tetikleyen en büyük kültürel etkendir. Kültür gereği evlenecek bayanlara diğer bayan arkadaşlarının ilk gece yaşadıkları cinsel deneyimleri anlatarak birbirlerini korkutmalarının da vajinismusun ortaya çıkmasında büyük rolü bulunmaktadır. Oysaki çiftlerin cinsellikleri tamamen birbirlerine özgü ve tektir. Her bayanın ve her erkeğin cinsellikte uyumlu oldukları ve keyif aldıkları süre farklı işlemektedir. Bu nedenle her cinsel deneyim aynıymış, her kadın ve erkek aynı davranıyormuş gibi çiftleri aynılaştırmak cinsel birleşme korkusunun tetiklenmesinde yine büyük bir rol oynamaktadır.

Tüm bu süreçler doğrultusunda birçok bayan namus kavramıyla kendi vajinasından ve erkeğin penisinden çekinerek büyümektedir. Birçok bayan ise, bu çekinceleri olmadığı halde vajinasını doğru tanıyamadığı için yine aynı korkuları yaşayabilmektedir. Bu durumda vajinismus problemi, bir hastalıktan çok beynin vajinayı penisten korumasını düşünmesine neden olan ve acıyacak endişesiyle baş etmeye çalışan yanlış işleyen bir savunma mekanizması olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bu durumda özellikle ergenlik dönemiyle birlikte aile içinde kız ve erkek ayırt etmeksizin çocuklara bedenleri hakkında korkutmadan, çarptırmadan doğru ve sağlıklı bir eğitim vermek, bu konunun okullarda eğitimciler tarafından da işlenerek sağlıklı bilgilendirmelerin yapılması çok önemlidir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus problemi olduğu düşünülen çiftlerde bilişsel-davranışçı ve cinsel terapi alan kişi bayan olsa da tedavide takip edilecek süreç cinselliği ve çiftler arasındaki ilişkiyi içerdiği için tedavi içerisinde işleyecek sürece erkek de aynı şekilde uyum göstermelidir. Bu durumda amaçlanan, uyumlu ve korkmadan yaşam boyu birlikte sürdürülecek bir cinsellik olduğu için tedavide sorun, sadece bayanın problemi şeklinde düşünülemez.

Terapi süreci içerisinde önce vajinismusa (cinsel birleşmeden korkma) neden olan olumsuz yaşantılar değerlendirilerek bilişsel açıdan rahatlama sağlanmalı ve daha sonrasında adım adım takip edilecek cinsel davranışçı ödevlerle süreç takip edilmelidir.

Cinsel içerikli yaşanan problemler mahremiyet ve özel yaşam sınırları içerisinde kaldığı için kendi kendine zamanla geçer diye düşünülerek tedavide ertelemeye gitmek sadece bu konuda yaşanan sıkıntıları arttırmaya neden olmaktadır. Bu nedenle süreci daha karmaşık hale getirmemek için çiftler bu konuda psikolojik destek almaktan çekinmemelidir.

Uzman Klinik Psikolog

Burcu Yarapsanlı ZAYİM