MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Psikolojik destek almak isteyen kişilere öneriler

By: | Tags: | Comments: 0 | Aralık 6th, 2015

Psikolojik destek nedir?

Günden güne zorlaşan hayat koşulları içerisinde kişiler, kendilerini bir anda psikolojik sorunları ile boğuşuyor olarak bulabilir. Durum böyle olunca, psikolojik destek sürecine yönelik olarak, kişilerin bazı hayal kırıklıkları yaşadıklarını gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla yardım almak isteyen kişilere vereceğimiz öneriler, bu süreci yaşayan veya karar verme aşamasında olan kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda yarar sağlayabilecektir.

Psikolojik destek almak isteyen kişiler nelere dikkat etmelidir?

  • Sorunlarınızın ne olduğunu net bir şekilde tespit etmeye çalışın. İlk olarak hangi konular üzerinde konuşmak istediğinizi belirleyin Bu aşamada, düşüncelerinizi filtrelemek için konuşmak istediğiniz konuları yazarak belirleyebilirsiniz.
  • Sorununuz için size en uygun olan uzmandan destek almaya çalışın. Kişinin yaşadığı sıkıntılar sonucu, ihtiyaçları değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin ihtiyaç duyduğu destek; psikolojik danışmanlık, psikoterapi veya ilaç tedavisi ile birlikte yürütülen psikoterapiler olarak çeşitlilik gösterir.
  • Kişinin mesafe bakımından kendisine yakın olan bir uzmandan destek alması önerilmektedir. Çünkü yol, trafik vs. faktörler kişiyi psikolojik destek sürecinden soğutarak seansların yarıda kalmasına neden olmaktadır.

Psikolojik destek süreciyle ilgili öneriler

Unutmayın ki psikolojik destek ilk görüşme ile başlar!

Öncelikle destek almak üzere geldiğiniz uzmanınıza güveniniz. Güvenmek demek sıkıntılarınızı daha kısa sürede aşmak demektir.
Kendinizi olabildiğince açık ve net olarak ifade etmeye çalışın. Psikoterapi seansları esnasında sıkıntılarınızla yüzleşmek gerekebilir ancak açık ve net olarak ifade edilebilen sıkıntıların sizi daha çabuk çözüme götürebileceğini unutmayınız.

Seans aralıklarınız düzenli olsun. Seans aralıklarının belirlenmesinde, yaşadığınız duygu – durumların özellikleri, uzmanınızın vereceği psikolojik destek yöntemleri yanı sıra maddi olanaklar belirleyici rol oynamaktadır. Psikolojik destek seansları, yaşanan sıkıntıya göre ortalama haftada bir ya da on beş günde bir gerçekleşmektedir. İyileşme sağlandıkça seans aralıkları açılacaktır.
Uzmanınız, aldığınız seanslar süresince bazı çalışmalar yapmanızı isteyecektir. Uzmanınızın verdiği ödevlerin üzerinde önemle çalışarak süreci hızlı ve olumlu şekilde yönetebilirsiniz.

Son olarak, günümüzde kişiler ruh hallerini günlük yaşam koşuşturması içerisinde arka plana itebilmekte yaşadığı sorunları ve sıkıntıları görmezden gelebilmektedir. Biz Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak benimsediğimiz Mutlu Yaşam sloganımız ile danışanlarımıza destek olmaya çalışıyoruz.

Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uzman Klinik Psikolog Burcu Yarapsanlı ZAYİM