MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Neden Psikoloğa Gitmeliyiz?

By: | Tags: | Comments: 0 | Aralık 9th, 2015

Neden Sıkıntılarımı Eşime Dostuma Anlatmak Yerine Bir Psikoloğa Anlatayım ki?

Zaman zaman herkes eşi, çocuğu, ailesi, işi veya kendisi ile ilgili çözemediği problemlerin, sıkıntıların, içerisinde sıkışmış olduğunu düşünebilmektedir. Genel olarak komşuluk ilişkileri güçlü olan bir toplum olmamız dolayısıyla dertlerimizi, sıkıntılarımızı, çözemediğimiz problemlerimizi, kendimize yakın bulduğumuz akraba ya da arkadaşlarımıza anlatma gereği duyabilmekteyiz.Ancak bu şekilde ki bir davranış biçimi kişinin sıkıntı duymuş olduğu bir durumu arkadaşına anlatarak kısa bir süre için rahatlama hissettiğini zannetmesi şeklinde olabilmektedir.Yani bu durum,daha çok anlık bir paylaşım olarak açıklanabilmektedir ve çoğu zaman çözüm getirmemektedir.

Birbiriyle yakın ilişkiler geliştiren arkadaş, akraba, aile üyeleri vb. kişiler birbirlerine karşı sempati duyan kişilerdir. Bu nedenle birbirlerinin sıkıntılarını dinlerken bir süre sonra empati becerilerini fazlaca kullanmaya başlarlar ve bu beceriyi doğru yerde durdurmayı başaramazlar. Bu duruma bir örnekle bakacak olursak; farz edelim ki bizi çok kızdıran Ayşe Hanım’ı; arkadaşımız Fatma Hanım’a anlatıyoruz. Bir süre sonra Fatma Hanım bizim en iyi arkadaşımız olduğu için bizimle empati yaparak ne hissettiğimizi,ne düşündüğümüzü anlamaya çalışmaktadır.Fakat empati becerisi doğru yerde durdurulamadığında bir süre sonra bulaşıcı duygular ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Yani bir bakmışız bizim yaşadığımız duyguları Fatma Hanım da yaşamaya başlamış ve üstelik Ayşe Hanımla, Fatma Hanım arasında olumsuz bir şey geçmediği halde Fatma Hanım sadece bizden etkilenerek bizim gibi Ayşe Hanım’a kızmaya ve çözüm olarak bizi “Sen de onunla bir daha konuşma, bir daha aynı şeyi yaparsa böyle söyle gibi” anlık tepkisel tutumlara yönlendirmeye ve aslında bizi çözümden uzaklaştırarak soruna bir sorun daha eklemeye doğru yönelmiş olduğumuzu fark ederiz.Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi sıkıntılarımızı tabi ki de arkadaşlarımızla paylaşabiliriz. Ancak bu durum her zaman paylaşım aşamasında kalmaktadır. Sıkıntılarımızın üstesinden gelebilmek ve sorunları çözmek için ise, profesyonel bir yaklaşım ve empati becerisini doğru kullanabilen bir uzmana yönelmek gerekmektedir.

Bu soru üzerine yapılan araştırmalardan elde edilen bu sonucun,insanların yakınlarıyla duygu ve düşüncelerini paylaşarak sıkıntılarını çözebilecekleri bir süreç olmadığı çok önceki yıllarda fark edilerek psikoloji biliminin doğmasına ve psikoterapi yönteminin gelişmesine katkı sağlamış olduğu bulunmaktadır. Bu nedenle paylaşımlar için arkadaşlarınıza yönelmeden önce lütfen özellikle kalıcı çözümler için bir uzmana yönelmekten çekinmeyiniz.

Sıkıntıların Bir Arkadaşa Anlatılmasının Olumsuz Tarafları ve Riskleri Var Mıdır?

İnsan sosyal yaşam içerisinde uyumlu davranışlar gösterebilen duygu,düşünce ve davranışlarını geliştirebilen mükemmel bir canlıdır.Bu nedenle günlük hayat içerisinde sürekli yaşadığımız olaylar ve durumlar karşısında yaşadıklarımızı;birine anlatma,duygularımızı ortak bir şekilde birileriyle paylaşma ve birileri tarafından dinlenme isteği günlük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.Gün içerisinde yaşadığımız sevinç,üzüntü ve öfke gibi duygularımızı,başımızdan geçenleri bir arkadaşımıza anlatmak her insanın istediği en doğal istektir.Ancak bu durum sadece bir paylaşımdır.Mutluluğu paylaşmak,sırrı paylaşmak,öfkeyi paylaşmak,üzüntüyü paylaşmak ya da aklımızdan geçenleri paylaşmak gibi…

Fakat bu yaşam deneyimlerimizi paylaşmak bizim sosyal anlamda yalnız olmadığımızı ve ihtiyacımız olan konuşma yetimizi ortaya koymamızı sağlayan bir süreçtir.Bu nedenle yakın çevremizle paylaşımlarda bulunmamızın objektif bir yanı yoktur ve tamamen her insana özgü duygusal bir süreçtir.Bu nedenle kalıcı çözüm yolları aramak ve bulmak açısından pek çok risk ve olumsuz tarafı söz konusu olabilmektedir.Bu riskleri örneklendirerek açıklayacak olursak;

Arkadaşınız sizin bilinçaltınızda yaşadığınız duygu ve düşüncelerinizin ne şekilde işlediğini bilemeyeceği için sıkıntılarınızı analiz edebileceğiniz bir ortam oluşmayacaktır. Bu ortam çoğu zaman;

  • Takma kafana geçer…
  • Boş ver gel şunu yapalım…
  • Olsun bütün erkekler aynıdır…
  • Ne yapalım her iş böyle…

gibi çözümsüz ve o an için anlamsız olan cümlelerle de duygu ve düşüncelerimizi paylaştığımız o anın ve o özel zamanın etkisi rahatlıkla bozulabilmektedir.
Arkadaşınızın, sorunu oluşturan durumları neden yaşadığınızı ve nasıl değiştirebileceğinizi bilemeyeceğinden dolayı size verdiği öneriler kafanızın karışmasına neden olabilecektir.

Örneğin, ben olsam şöyle yapardım ama tabi sen bilirsin gibi cümleler…

Arkadaşınıza anlatarak yaşadığınız geçici rahatlama, problemin daha da büyüyerek karşınıza çıkmasına neden olabilmektedir.

Örneğin, dışarıda bir arkadaşımızla buluşup çay-kahve içerken dertleştiğimizde o anda konuşmanın getirmiş olduğu keyifle rahatlama süreci yaşanırken arkadaşımızın yanından ayrılıp eve gittiğimizde yine sıkıntıların aynı şekilde bizi boğmaya başlaması gibi.

Arkadaşınızın uzman bir psikolog gibi objektif olamaması ve sorunun nasıl çözülebileceğini bilememesi bir süre sonra kendi sıkıntılarını anlatarak sizi daha da fazla boğmasına neden olabilmektedir.

Örneğin;

Sen yine de haline şükret ya benim başıma geleni duysan

gibi cümleler.

Bu durumda kişi eşi-dostu tarafından çoğu zaman farkında olunmadan çaresizliği kabullenmesini sağlamakta ve yaşadığı anormal durumu normalmiş gibi düşünmeye itilmektedir.

Kişiler bazı durumlarda bilmeden de olsa kendilerine anlatılan sıkıntıları başka arkadaşları ile paylaşabilmekte dolayısıyla yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir.

Örneğin,

Geçen gün Ayşe ile buluştuk. Meğer kocasından daha önce aldatıldığı için boşanmış ama bana kimseye söyleme dedi sakın sen de söyleme

gibi…

Oysa ki; Psikolojik Danışmanlık Hizmeti verilen bir kurumda; seans süresi boyunca konuşulanlar danışanın gizlilik haklarına hitaben uzman psikolog ve danışan arasında kalacaktır.

Peki, Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti, konusunda uzman bir psikolog tarafından gerçekleştirilen,bireysel veya grup terapisi şeklinde uygulanabilen kendini tanıma,davranışlarının ve tutumlarının nedenlerini anlama,çözümleyebilme ve onlara karşı farkındalık kazanabilme, problemleri tanımlama ve çözüm yolları üretme,uygun olmayan tutum ve davranışlarını değiştirebilme sürecine verilen isim ve bir profesyonel yardım sürecidir.

Sorunlarınızdan kaçmak ya da görmezden gelmek veya arkadaşıma anlattım ve rahatladım demek yerine bir uzmandan destek almak sizi sıkıntılarınızdan daha kısa sürede kurtaracağını unutmamalısınız.

Hayatınızın her aşamasında mutlu yaşamlarınızın olması dileğiyle…

Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Uzman Klinik Psikolog Burcu Yarapsanlı ZAYİM