MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Kişilik Tipiniz Yaşamınızdaki İlişki Biçimlerinizi ve Başarılarınızı Belirliyor!

By: | Tags: | Comments: 0 | Ekim 10th, 2016

Uzun yıllar boyunca süren araştırmalar, çevremizde var olan birbirinden farklı binlerce karakter özelliklerini genel olarak 5 farklı kişilik tipi içerisinde açıklayabileceği sonucuna varmış bulunmaktadır. Belirlenmiş olan kişilik tiplerinin insanların sosyal ilişki biçimleriyle, iş yaşamlarıyla ve başarılarıyla yakından ilişkili olduğu görülmüştür.

Belirlenmiş olan kişilik tipleri 5 kategori biçiminde ayrılmaktadır.

 • A TİPİ KİŞİLİK
 • B TİPİ KİŞİLİK
 • C TİPİ KİŞİLİK
 • D TİPİ KİŞİLİK
 • E TİPİ KİŞİLİK

A TİPİ KİŞİLİK

 • HEDEF ODAKLI

Hedef odaklı kişilik tipleri genellikle meraklı ve araştırma yapmayı seven karakter yapısına sahiptirler. Genel anlamda uyumlu olan bu tür kişilik tipleri hedeflerine giden yolda oldukça ısrarcı olabilmekte ve başarıya ulaşana kadar pes etmemektedirler. Yenilikler bu karakterdeki kişileri oldukça cezbedebilmekte ve her zaman kendilerine uğraş olabilecek şeyleri kolaylıkla bulabilmektedirler. Ara ara öfke patlamaları yaşayabilmektedirler ancak genel olarak sakin yapıya sahiptirler. Mantığını ön planda tutabilmeyi ilke edinmiş, hedef odaklı kişilik tipleri için komut ve öneriler hayat planı içerisinde oldukça önemli yer tutmaktadır.

 B TİPİ KİŞİLİK

 • KARARLI

Kararlı bir yapıya sahip olan kişilik tipleri genel olarak negatif geri bildirim şeklinde tepkiler verebilmektedirler. Çoğu zaman “inatçı” olarak da nitelenebilmektedirler. İnisiyatif sahibi olmaktan hoşlanan kararlı yapıya sahip kişilik tipleri başkalarının denetimi altında olmaktan, istemediği bir şeyin yapılması için zorlanmaktan hoşlanmazlar. Davranış ve duyguları değişken olabilmekte sıklıkla öfke patlamaları yaşayabilmektedirler.

C TİPİ KİŞİLİK

 • ATAK

Hareketli, konuşkan, enerji grafiği yüksek, girişken, arkadaş canlısı olarak tanımlayabileceğimiz atak kişilik tipleri oldukça da meraklı olabilmektedir. Risk alabilme potansiyelleri yüksek olduğundan girişimcilik yönleri ağar basabilmektedir. Yenilik arama anlayışları oldukça yüksektir. Espri yetenekleri sayesinde girdiği ortamlarda çabuk fark edilirler. Ancak öfke patlamaları güçlü olabilmekte fakat çabuk sakinleşebilmektedirler. Hareketli ve enerjik yapıları yaptığı işten çabuk sıkılabilme ve odaklanamama problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle hayatına sokmak istediği her türlü yeniliği düşünmeleri ve artı eksi dengesini kurabilmeleri başarı sağlamaları açısından oldukça önemlidir.

D TİPİ KİŞİLİK

 • İÇSELLEŞTİREN

Genel olarak ciddi, çekingen ve sakin yapıda olan, içselleştiren kişilik tipleri, içinde bulunduğu durumu anlamak, artı eksi dengesini kurabilmek için zaman ve enerji harcarlar. Nasıl hareket edeceği hakkında karar vermeden önce konuyu ince eleyip sık dokurlar. Risk almaktan kaçınabilmekte ve yeniliklere karşı açık değildirler. Mükemmelliyetçi yapıları, içinde bulunduğu durumu enine boyuna irdelemesine neden olabilmektedir. Sonucunda başarılı olamazlarsa hayal kırıklığına uğrayarak çabuk vazgeçme eğilimindedirler. Başkalarının denetimi altında olan işlerde kendilerini daha verimli ve rahat hissederler.

E TİPİ KİŞİLİK

 • DUYUSAL ODAKLI

Duyusal odaklı kişilik tipleri; koku, tat, ses, dokunma şeklindeki duyulara karşı yoğun duygusal tepkiler verirler. Örneğin; yemekleri görünüşüne veya kokusuna göre ayırabilir, kalabalık ortamlara çekingenliği dolayısıyla girmek istemeyebilir, kendisini gergin hissetmesine neden olan gürültülü ortamlardan kaçınabilirler. Genel olarak endişeli ve utangaç bir karakter yapısına sahiptirler. Duyguları bir terazinin kefeleri gibi hassas olabilmekte ve dengeye gelebilmesi için zamana ihtiyaç duymaktadırlar. Duygu durum dengesi bozulduğunda her şeye karşı aşırı tepkiler verebilmekte, dengeyi sağlayabildiklerinde ise gayet uyumlu olabilmektedirler. Hayat planları seçicilik üzerine kurulmuş olabilir. Örneğin; iş, eş, arkadaş, yemek vb. gibi seçim yapabilecekleri durumlar karşısında titiz davranabilmekte, kendilerine rahatsızlık vereceğini düşündüğü şeylerden kaçınma davranışı gösterebilmektedirler.

MİNİ TEST

Aşağıdaki maddeleri size uygunluk derecesine göre değerlendirin ve size uygun olduğunu düşündüğünüz maddelerin yanına (Hiçbir zaman), (Bazen), (Sıkça), (Her zaman) belirteçlerinden birini koyunuz.

GRUP A

 • Öğrenmek istediğim konular hakkında araştırma yapmayı severim.———-
 • Çoğunlukla mantığımı kullanarak hareket ederim.——–
 • Hedefime ulaşana kadar hiçbir engel beni yıldıramaz, başarıya ulaşana kadar asla pes etmem.——–
 • Yenilikler her zaman beni cezbeder, bu nedenle hiç boş kalmam. Her zaman uğraşacak bir şeyler bulurum.
 • Genel olarak sakin bir yapıda olduğumu söyleyebilirim ancak ara ara öfke patlamaları da yaşayabilirim.———

GRUP B

 • Kolay kolay her fikri beğenmem.———
 • Söz sahibi olmaktan hoşlanırım. Kararlarımın sorgulanması hoşuma gitmez.———-
 • Yapmak istemediğim bir şey için zorlanmak beni çabuk öfkelendirir.————
 • Aklıma koyduğum her işi hemen sonuçlandırmak isterim.————
 • Duygularım ufak bir olay sonucunda hemen değişebilir. Sık sık öfke patlamaları yaşarım.——–

GRUP C

 1. Çoğu zaman kendimi enerjik hissederim.———
 2. Esprili kişiliğimden olsa gerek çok çabuk arkadaş edinirim.——–
 3. Risk almaktan hoşlanırım. Yenilikleri denemekten çekinmem.——–
 4. Yaptığım işten çabuk sıkılırım. Başladığım bir işi zaman zaman tamamlamakta güçlük çekerim.——–
 5. Öfkelendiğim zaman yıkıcı olabilirim ancak çabuk sakinleşirim.——–

GRUP D

 1. Genel olarak sakin ve çekingen bir yapım vardır.———
 2. Bir işe başlamadan önce enine boyuna araştırma yaparım.——–
 3. Her zaman yaptığım işin mükemmel olmasını isterim. Bu nedenle bir konu hakkında karar vermem veya bir işi bitirmem zaman alır.———
 4. Yenilikler çoğu zaman beni korkutur. Bu nedenle alıştığım rutinlerden kolay kolay vazgeçmek istemem.——–
 5. Duygularımı genel olarak içimde yaşarım, dışarıya yansıtmak istemem.———-

GRUP E

 1. Utangaç ve endişeli bir yapıya sahibim.————-
 2. Hassas yapım dolayısıyla duygularım çok çabuk değişebilir.———-
 3. Hayatımdaki seçimlerimi yaparken seçici davranırım.————
 4. Koku, tat, ses, dokunma şeklindeki duyulara karşı hassas bir yapıya sahibim.———-
 5. Hayatımı planlarken oldukça seçici davranırım. Beni rahatsız edebilecek durumlardan genellikle kaçınırım.———-

PUANLAMA

Hiçbir zaman: 1    Bazen: 2     Sıkça: 3      Her zaman: 4    şeklinde puanlanmalıdır.

Hangi grubun puanı yüksek ise o grubun kişilik özelliklerini taşıyor olabilirsiniz.

 Grup A:  Hedef Odaklı

Grup B:  Kararlı

Grup C:  Atak

Grup D:  İçselleştiren

Grup E:  Duyusal Odaklı

Yukarıda hazırlanan mini test, kişinin karakter özelliklerini ve kişilik tipini belirlemesinde bilgilendirmek amaçlı hazırlanmış olup tek başına tanı koymak ve kesin sonuca ulaşmak için yeterli değildir. Daha objektif bir değerlendirme için merkezimize başvurabilirsiniz.

Ön bilgi ve randevularınız için tıklayınız.