MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Kendi kendine konuşmak delilik midir?

By: | Tags: | Comments: 0 | Ağustos 8th, 2015

Sık sık kendi kendime  konuştuğumu fark ediyorum . Kendi kendine konuşmak delilik midir?

Yaşadığımız çevrede , ailemizde ,çalıştığımız işyerimizde belki bir toplu taşıma aracına bindiğimizde vs. herhangi bir yerde kendi kendine konuşan birilerine  rastlayabilmekte ve bu durumu çoğu zaman normal olarak karşılamaz ” vah vah deli galiba ” diye düşünebilmekteyiz.

Ancak kendi kendine konuşmak, genel olarak bir delilik işareti olarak karşımıza çıkmaz. Hatta psikologlar, araştırmacılar; bunun düşünme, algılama ve otokontrol sürecine yardımcı olabileceğini öne sürmektedirler.

Kişilerin kendi kendilerine konuşması kafasındaki düşüncelerin sesli aktarımı olarak da nitelendirilebilmektedir.

Birçok zaman sesli anlatım yoluyla düşündüklerimizi dile getirmek ; yani kendi kendimize konuşmak zihnin oynadığı bir akıl oyunu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Beyin düşündüğü konuya duygusal anlamda çok fazla yoğunlaştığında zihindeki bu düşünceler somutlaşarak gözümüzün önünde beliren bir senaryoya dönüşebilmektedir. Bu durumda beyin, düşüncelere yoğunlaşır ve gerçek süre içerisinde; nerede, kiminle birlikte, ne yapıyor olduğu algısından dışarı çıkarak kişinin zihninde canlanan senaryoya göre tepki verebilmektedir.

Bu durumu bir örnekle anlatacak olursak; Sokakta kendi kendine tartışan, bağıran, gülen insanlara rastlayabilmekteyiz. Hatta çoğu zaman başımıza bile gelebilmektedir. Farz edin ki sokakta tek başınıza yürürken dün akşam arkadaşlarla geçirdiğiniz keyifli vakitleri hatırladınız ve dün aksam yapılan espriler gözünüzün önüne gelerek kendi kendinize gülmeye başladınız ya da gülümsediniz ve bir anda fark ettiniz ki aslında sokaktasınız ve tek başınıza yürüyorsunuz. Bunun gibi başka bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, çok sinirlendiğiniz birini hatırladığınızda içinizde biriken öfkeyi dışa yansıtma isteğini de kendi kendinize konuşarak ya da tartışarak yansıtabilirsiniz. Hatta bu durum konuşma olarak yansımasa bile istem dışı kaşımızın, gözümüzün oynaması olarak bilinen mimiklerimizi kontrol etmede zorlanma yönünde yansıyabilmektedir.

KİŞİLERİN KAFASINDA GEÇENLERİ SESLİ DÜŞÜNMESİNE ( KENDİ KENDİNE KONUŞMASINA ) İTEN NEDENLER NELERDİR?

1. Yalnızlık: İçinde bulunduğumuz çağda şartların getirmiş olduğu teknoloji, yoğun çalışma koşulları bizleri kendi içimize dönük yaşamaya bu da daha yalnızlaşmamıza neden olmaktadır. Sosyal iletişim, beynin psikolojik gereksinimlerinden en önemlisidir. Yalnızlık duygusu kişinin yaşadığı ağır travmalardan biridir. Örneğin; Kişi hiç konuşmaması için bir odaya kapatılsa ve konuşmasına engel olunsa bir süre sonra kişi kendi kendine konuşarak bu gereksinimini karşılamaya çalışarak ruh ve akıl sağlığını koruma altına almaya çalışacaktır. Bu beynin sağladığı ve gerekli gördüğü bir savunma mekanizmasıdır .

2. İletişimsizlik: Yaşadığımız modern çağda kullanmış olduğumuz teknolojik aletler( b.sayar, telefon, internet, televizyon vs. ) gerek aile içerisinde , gerek akraba ve arkadaş çevremizde olsun daha az iletişim halinde olduğumuz gözlemlenmektedir. Bu nedenle gün içinde yüz yüze sağlıklı kurmayı başaramadığımız iletişimi doğru olmayan zamanlarda kendi kendimize kurmaya başlayabiliriz.

3. Kendi kendine konuşmayı stresi azaltma unsuru olarak kullanma:  Örneğin ; Mutfakta yemek yaparken, araba kullanırken, tıraş olurken kısaca hayatımızın bir çok aşamasında  kendi kendimize konuşarak bize yük olan, stres unsuru olarak karşımıza çıkan olaylar hakkında sesli düşünerek çözümler arayabilir , stres ve kaygı azaltıcı bir unsur olarak kullanabiliriz. Bu yöntem aynı zamanda içimizde baskıladığımız öfke , üzüntü, pişmanlık gibi olumsuz duygu yoğunluklarının da azalmasına yardımcı olarak görülebilmektedir.

4. Oto kontrolü sağlama: Kendi kendine konuşma , kişinin oto kontrolünü sağlamasına yardımcı olabilir ve kişinin yanlış kararlar vererek yanlış hareketler içerisinde bulunmasına engel olabilmektedir. Örneğin; Çevrenizdeki bir kişiye sinirlendiniz ve o kişiyle konuşmak istiyorsunuz. Bu durumda beyin gerçekte onunla konuşmadan önce  bilinçli olarak karşınızda o varmış gibi kendi kendinize konuşma provaları yaptırarak yanlış davranışlar içerisine girmemeniz için uyarıcı etki sağlayabilmektedir. Örneğin, ona vurmamalısın , ona küfür etmemeye çalış vb.

Bazı durumlarda ise kişi içinde bulunduğu çevreden kendisini kopararak kendi düşünsel mekanizması içerisinde kendine özel, ayrı bir yaşam sahası oluşturabilmektedir. Bu saha içerisinde onun özel olarak düşündüğü her şey (Örneğin;  düşünsel olarak imgelediği kişiler ile hayal ettiği şekilde konuşmalar yapabilmekte , olmayan kişileri , canlı- cansız varlıkları varmış gibi görerek onlarla konuşma  içerisine girebilmektedir. Bu gibi durumlarda kendi kendine konuşma durumu tedavi gerektirecek önemli bir  husustur.

Peki kendi kendine konuşma durumunun bir hastalık olup olmadığını nasıl ayırt edebiliriz?

Bu durumda ayırt edici husus , kişinin kendi kendine konuştuğunun  farkında olup olmamasıdır. Kişi ne konuştuğunun, neden ve niçin konuştuğunun farkındaysa bu bir problem değil aksine kişinin oto kontrolünü sağlamasına yardımcı stresini ve kaygı düzeyini konuşarak azaltabileceği bir durum olarak gözükebilmektedir.

Kendi kendine konuşma, Psikolojik tedavide bir teknik olarak da kullanılabilmektedir.

Kendi kendine konuşmanın kişiye sağladığı faydalar var mıdır?

Kendi kendine konuşmak; kişinin yalnızlığa karşı göstermiş olduğu  bir savunma mekanizmasının olmasının yanı sıra kişi,  hangi düşüncelerinin gerekli hangi düşüncelerinin gereksiz olduğunu belirleyerek netleşmesini sağlayabilmekte,kararsızlık yaşadığı konularda kararlarını daha çabuk verebilmekte, bir konu hakkında tartışmaya girmeden önce kişinin kendi kendisini eleştirme imkanına sahip olabilmesi daha sonra kendisine gelebilecek olan eleştirilere karşı hazırlıklı olmasını sağlayabilmekte ve objektif kararlar almasına yardımcı olabilmektedir.

​Kendi kendine konuşma, bir hastalık olarak düşünülmediği durumlarda kişinin düşüncesel olarak gelişimini sağlayıcı son derece sağlıklı ve faydalı bir davranıştır.

Ayrıca bazı araştırmalar, kendi kendine konuşmanın beyin fonksiyonlarını düzenleyici ve özellikle çabuk unutulmaması gereken şeylerin daha kolay hafızada kalmasını sağlayıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Burada komedyen ve yazar Franklin P. Jones’un sözünü hatırlamakta fayda var;

Kendi kendinize konuşmanın bir faydası, en azından birilerinin sizi dinliyor olduğunu bilmektir.

Yazımız Yaşam Işığı  Kış 2018 ( NephroCare ) dergisinin 23. sayısında yayınlanmıştır.

Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uzman Klinik Psikolog ;Burcu Yarapsanlı ZAYİM