HOBİLERİMLE İYİLEŞİYORUM

Çocukluğumuzdan bugüne yaşamımızın pek çok alanında karşılaştığımız bir kelimedir hobi. Aslında kişinin asıl mesleği dışında özel ilgi ve yeteneğinin olduğu, dinlenmek ve eğlenmek amaçlı edindiği uğraş olarak açıklanan hobi kelimesinin psikolojide de zihni dinlendiren bir yönü olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kaygı, takıntı ve depresyon belirtileri yaşayan bir kişinin duygusal yakınmalarının azalmasında hobilerin oldukça etkili rol oynadığı görülmektedir.
Peki, hemen hemen hepimizin sahip olduğu hobiler ne olabilir ve ne yönde iyileştirici etki sağlamaktadır?
Öncelikle herkesin birbirinden farklı hobileri olabilir. Kimimiz spor dallarıyla uğraşmayı hobi edinirken, kimimiz ise resim çizmeyi, fotoğraf çekmeyi, örgü örmeyi, el sanatlarıyla uğraşmayı, atık maddelerden geri dönüşüm sağlamayı, gezmeyi, şiir yazmayı, şarkı söylemeyi, farklı objelerle ilgili koleksiyon yapmayı, yemek pişirmeyi ve düşünüldüğünde sayılamayacak kadar çok geniş bir alana yayılan uğraşların hepsini birer hobi olarak edinebilir.
Hobilerin iyileştirici yönüne baktığımızda ise, psikolojik açıdan birçok alanda olumlu etki sağladığı görülmektedir. Hangi daldan olursa olsun hobilerin hepsi öncelikle yaratıcılığı besler ve yaratıcılıkta çözüm odaklı olmamızı sağlar. Böylece yaratıcı yeteneklerin daha belirgin hale gelmesiyle zihnin odaklanma süreci değişir. Örneğin gün içinde sürekli sorunlara odaklanan, maddi manevi kaygılar taşıyan, canımız hiçbir şey yapmak istemeyen, sürekli somurtan, canı sıkılan bir kişiyken hobilerimiz sayesinde yenilik arayan, yeni bir ürün tasarlayan, ortaya somut bir ürün koymaya çalışan, kendini işe yarar hisseden, öğrenmeye çalışan, beğenilme ve başarı hissini taşıyan daha pozitif bir kişiye dönüşmeye başlarız. Böylece hobilerimizi yapmaya devam ettikçe beyin sorun odaklı düşünme yerine çözüm odaklı düşünmeyi ve problemlerle baş edebilme becerilerini güçlendirmeye başlar. Çünkü hobilerin içerisinde çok yönlü düşünme becerileri hâkimdir. Örneğin fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve bu eylemi bir hobi olarak yapıyorsanız bir süre sonra farklı bakış açıları ile fotoğraf çekmeye başlar, renkler ve görüntü kalitesi ile oynayarak yeni tasarımlar yapar ve belki de istediğiniz gibi çekemediğiniz bir fotoğrafı farklı rötuş programları ile daha işe yarar bir hale getirebilir ya da diğer fotoğraflara odaklanarak kötü çekilen bir fotoğrafa takılmamaya başlayabilirsiniz.

Bu yetenekler geliştikçe günlük yaşamda da yaşadığınız olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirmeye başlayabilir, alınganlık düzeyiniz azalarak tahammül gücünüz daha çok artar ve hayatınızdaki sorunlara takılmak yerine sorunların çözümlerini bulmaya ya da hayatınızın diğer alanlarındaki pozitif şeyleri görmeye çalışırsınız. Tıpkı fotoğraf makinenizden sürekli aynı renklerle çektiğiniz fotoğraftan sıkılıp makinenin imkânları doğrultusunda değiştirdiğiniz fotoğraf kareleri gibi monoton yaşamdan sıkıldığınızda elinizde var olan imkânlarla kendinize daha eğlenceli, heyecanlı fırsatlar sunmaya çalışır ve zamanı daha kaliteli değerlendirmeye başlayabilirsiniz.
Hobilerin bize sunduğu tüm bu olumlu özellikleri düşünüldüğünde, başlı başına özgüvenimizin artmasında ve kendimizle daha barışık olmamızı sağlayan bir kişiliğe sahip olmamızda doğrudan etkili bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle pek çok depresyon, kaygı bozukluğu, sosyal fobi, panik atak ve takıntılar gibi duygu durum rahatsızlıklarının psikolojik tedavilerinde kişiye tüm bu olumlu duygu düşünceleri yenide kazandırabilmek için kendi ilgi alanlarına özgü hobiler geliştirmesinin rolü oldukça büyüktür. Öyleyse hayatımızda ne kadar çok hobilere yer açabilirsek ruh sağlığımızı da olumsuzluklarla daha baş edebilir düzeyde koruma altına almaya çalışmış olacağımızı söyleyebiliriz.
Uzman Klinik Psikolog
Burcu Yarapsanlı ZAYİM