EVİNİZDEKİ TERAPİ ODASINI KEŞFEDİN

EVİNİZDEKİ TERAPİ ODASINI KEŞFEDİNİZ.

Sevgili Okurlar,

Son günlerde dünyada yayılan korona virüsünün hayatımızda oluşturduğu değişiklikler kaçınılmaz olmaktadır. “Evinde Kal” sloganı ile küresel bir soruna ulusal olarak verdiğimiz mücadele desteğinde insan psikolojisinde de birçok değişiklikler olmuştur. İlk psikolojik değişiklik ise insanların çevrelerine nasıl baktığı ve baktığı şeyleri nasıl algıladığı üzerine olmuştur.

Bu aralar ise ulus olarak hepimizin en çok baktığı yer kendi evimiz. En çok gördüklerimiz ise evimizin eşyaları ve evimizde bizimle yaşayan aile üyelerimiz.

Az önce şu kurduğum iki cümlede “bakmak ve görmek” arasındaki farkın ne kadar da bariz bir şekilde ortaya çıktığına dikkat edebildiniz mi?

Bakmak derken daha genel daha geniş bir bakış açısını ortaya çıkarırız. (Evimize bakmak gibi) Ama görmek dediğimizde daha spesifik, daha özel ve daha seçici şeylere odaklanmış oluruz.( Evimizin içinde kendimizi en rahat hissettiğimiz köşeyi görmek gibi )

Öyleyse evinizin içinde gördüklerinize biraz daha odaklanmanızı istiyorum. Öyle bir görün ki evinizin içinde üzerinde kendinizi en rahat hissettiğiniz koltuğu ya da bir köşede duran ama üstüne oturmayı sevdiğiniz bir sandalyeyi görün. Öyle bir görün ki kapısını kapattığınız odanın içinde sadece kendinizle ve iç dünyanızla kaldığınız o odayı görün. Öyle bir görün ki aile üyelerinden “Şimdi sizden 1 saat izin istiyorum. Benim bir görüşmem var.” dediğiniz saati görün.
Çünkü eğer bir gün bir psikolojik danışmanlık merkezine gelirseniz terapi odasında da aynı şeyleri göreceksiniz. Sizin için rahat oturmanızı sağlamaya çalıştığımız bir koltuk, kapısı kapatıldığında kendinizi rahat hissetmenizi istediğimiz bir oda ve sizinle beraber gelmiş olan çocuğunuz, eşiniz, arkadaşınız veya sevgiliniz var ise onu bekleme odasında bırakıp şimdi eşinizin, çocuğunuzun, arkadaşınızın, sevgilinizin seans saati. Siz burada bekleyin bu 1 saat ona ait dediğimiz bir terapötik süreç prosedürünü göreceksiniz.

İşte bu yüzden sosyal mesafelerimiz nedeniyle ev hayatındaki şartlarda bakmak ile görmeyi ayırt ederek kendi evinizin içindeki kendi terapi odanızı ve o odanın içinde gerçekleştireceğiniz kendi terapi saatinizi görmenizi istiyorum.
Çünkü ben de kendi evimden çalışırken evimin içindeki terapi odamı ancak böyle görebiliyor ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan her danışanımla terapi yapabilecek ortamımı ancak bu şekilde görerek bulabiliyorum.
Bir gün kendi evinizin içinde kendi terapi odanızı bulursanız herhangi bir görüntülü konuşma kanalı ile bir seans yapalım. Bakalım o seansın size nasıl yarayacağını görebilecek miyiz #Bakmak ve Görmek Arasındaki Fark#

Uzman Klinik Psikolog& Yazar

Burcu Yarapsanlı ZAYİM