MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Dışavurumcu Sanat Terapisinin İyileştiren Gücü

By: | Tags: | Comments: 0 | Ocak 7th, 2019

Dışavurumcu sanat terapisi, kişinin içinde barındırdığı duyguları sanat aracılığıyla dışarıya vurması, duygu ve düşüncelerinin farkına varması ve bu duygu, düşünce ve alışkanlıkları kırarak daha yapıcı hale getirmesi olarak tanımlanabilir.
Bu dışavurum; resim, heykel, şiir, hikaye, dans, müzik, drama gibi çeşitli sanat dalları ile gerçekleştirilebilir. Dışavurumcu Sanat Terapisi’ni her yaş grubuna uygulamak mümkündür. Özellikle sözcüklerin yetersiz kaldığı ve terapi alma konusunda dirençli olunan vakalarda, kelimelerin ötesine geçerek sanat üzerinden daha hızlı ve etkili değişimler sağlamak adına tercih edilen bir yöntemdir. Öyle ki probleminiz hakkında konuşmak zorunda kalmaz, probleminizi yumuşak, canınızı acıtmayacak şekilde bir sanat eserine dönüştürür, onunla yüzleşir, sanat eserinizde yaptığınız değişimler ile kendinizi dönüştürürsünüz ve öylelikle terapi daha eğlenceli ve çekici bir hale gelir.
Dışavurumcu Sanat Terapisi herkes ile çalışılabilmekle birlikte, özellikle duygusal çatışma, kaygı ve korku, dikkat ve dürtüsellik, bağlanma ile ilgili problemler, kayıp ve travma, depresyon, harekete geçme konusunda sorun yaşayan, sosyal becerilerini geliştirmek, kişisel gelişimini arttırmak ve problem çözme becerisi kazanmak isteyen, öz-değer algısı düşük, çocukluktan ergenliğe; ergenlikten yetişkinliğe geçiş veya yetişkinlikte geçiş döneminde olan kişilerde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Danışanın estetik kaygı taşımaması ve içindekileri olduğu gibi yansıtması beklendiğinden, herhangi bir eğitim ya da sanatsal beceriye sahip olması gerekmez.
Uygulamanın başlangıç, devam ve sonuç aşamalarında atılan her adım bizler için çok değerlidir. Danışanların bazıları başlangıç aşamasında,uygulama sürecinde ya da tamamladığında kendini daha iyi hisseder ve bu yaşanlanlar bize çok farklı şeyler anlatmaktadır. Danışanın seçim sürecinden seçtiği materyallere, çalışırkenki tutumundan sanat eseri ortaya çıktıktan sonraki tutumuna her şey bize fazlasıyla mesaj verir ancak danışan yaptığı sanat eserine bir yorum getiriyorsa bu bizim için çok daha kıymetli ve anlamlıdır.
Dışavurumcu Sanat Terapisi, cesaretlendirici, eğlendirici, estetik ve aynı zamanda terapi yolculuğunda danışanın farklı sorunlarının kapısını aralayıcı niteliğe sahiptir.
Bireysel olarak çalışılabildiği gibi grup, aile ve çift çalışmalarında da olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür.

Dışavurumcu Sanat Terapisi’nin görsel sanat dalında yapmış olduğumuz çalışma ile ilgili danışanımın görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum;

Danışan A.Y.

İlk seansımız yüz yüze konuşma terapisi şeklindeydi. İkinci seansta terapistim Dışavurumcu Sanat Terapisi hakkında bilgi vererek seansımızı bir sanat terapisi çalışması ile değerlendirme fikrinin bana nasıl geldiğini sordu. Görsel sanat konusunda hiç yetenekli olmamama rağmen farklı bir deneyim yaşayacağımı düşünerek kabul ettim ve ne yapacağım hakkında pek fikrimin olmamasının verdiği bir gerginlik içerisinde çok çeşitli materyallerin bulunduğu bir odaya girdim. Terapistim benden bir resim yapmamı istediğini ve gördüğüm tüm materyalleri özgürce kullanabileceğimi söyleyerek köşedeki yerini aldı. Zihnimde ne yapacağıma dair hiçbir fikir olmadan kutulardaki materyalleri incelemeye başladım. Sanki elime aldığım hiçbir şey bir bütünlük oluşturmuyordu. Beceriksizlik ve kararsızlık duygularıyla ayırdığım materyalleri masaya koydum. Ardından materyalleri içimden geldiği gibi kullanmaya başladım. Terapistim, zamanın daraldığını ve çalışmamı toparlamam gerektiğini söylediğinde son rötuşlarımı yaptıktan sonra resmi yorumlamak üzere karşılıklı oturduk. Resmi yorumlarken hayretler içerisinde kaldım. Hangi materyalleri seçtiğim, hangi renkleri kullandığım, resimdeki semboller… Hepsi bana bir şeyler anlatıyor gibiydi. Yaşadığım birçok şey sanki o kağıttaydı ve ihtiyaç duyduğum şeyleri bana anlatır gibiydi. Bir kağıttan, kurdeleden, düğmeden çok daha fazlasıydı karşımda duran. Bana çok derinlere gizlediğim yalnızlığımı anımsattı. Bu kadar kısa ve basit bir yöntem ile duygularımın farkına varabileceğimi hiç düşünmemiştim. Böyle bir deneyim yaşama fırsatım olduğu için şanslı hissediyor, Dışavurumcu Sanat Terapisi’ni herkese tavsiye ediyorum.

Unutmayın, asıl malzeme bizleriz ve hepimizin içinde bir yaratıcı ruh gizli. Kimi zaman yaratıcı ruh unutulsa da asla kaybedilmez.

Psikolog Gül Billur Gençer