BİSCOLATA KUTUSUNDAN ABAJUR YAPILIR MI

Yeniden Merhaba,
Eminim büyük-küçük demeden birçoğumuz tatlıya düşkünüzdür. Hele benim gibi kutu kutu tatlı atıştırmalıklar alıyorsanız hemen kutularını atmamanızı öneririm size. Bugünkü bahsedeceğim tasarım; hem evlerinizi şıklaştıracak, hem çocuğunuzun yaratıcılığını tetikleyecek hem de dikkatini sürdürme süresini uzatmasına iyi gelecek. Böylece tabiri caiz ise çocuğunuzla beraber keyifli dakikalar geçirirken bir taşla birkaç kuş vurmuş olacaksınız.

Önce bir kutu biscolata alıyor ve hepsini afiyetle yiyorsunuz. Sonra biscolata kutusunun tabanındaki yuvarlağı kenarlarından sivri uçlu bir obje yardımıyla çıkarıyorsunuz. (Kalem, makas ya da bıçak) olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla iş bölümü içinde olarak sıcak silikon ve sivri objeler kullanımını büyüğü olarak sizin üstlenmeniz gerekebilir. Daha sonra biscolata kutusunun yapıştığı yerden makasla kesiyor ve kutuyu açtırarak üzerine kaplayacağınız keçe, kumaş ya da kartonun üzerine koyuyorsunuz ve bir şablon çıkarıyorsunuz.
Buradaki işin püf noktası şu: Şablonunuzu göz kararı biscolata kutusundan biraz daha geniş ve büyük çizmenizdir. Çünkü biscolata kutusunu tamamen kaplayabilmek için kullanacağınız keçe, kumaş, yapışkanlı kağıt ya da kartonu kenarlarından içeri kıvırmanız gerekecektir.
Şablonunuzu çizip kestikten sonra biscolata kutusunu yine kestiğimiz kenarlardan sıcak silikon tabancası yardımıyla yapıştırıyoruz ve yapıştırdığımız biscolata kutusunun üzerini kestiğimiz kumaş, keçe ya da kartonla dikkatlice kaplıyoruz. Kaplama işlemini yine sıcak silikonla yapıştırarak yapıyoruz. Eğer kendinden yapışkanlı kağıt kullanacaksanız bu işlem için silikona gerek olmayacaktır. Kapladıktan sonra kullanmadığınız bir şarap kadehine kapladığınız biscolata kutusunu geçiriyoruz. Zaten biscolata kutusunun ölçüleri şarap kadehinin üzerinde durmaya birebir uygun ölçüde olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle kutuyu bardağa yapıştırmaya gerek yoktur.

Ben, kaplama işlemi sonrası çiçek demetlerinin süslemelerinde kullanılan renkli boncuklarla abajur süslemesine devam ettim ve yılbaşı süsü olarak tasarladığım için kadehin altına bir kardan adam ve renklerle uyumlu olması açısından da bir yılbaşı ağacı süsü kullandım. Siz bu abajuru nerede kullanacağınızı düşünerek kullanacağınız malzemelerin renklerini ayarlayabilir ve kadehin altı için konseptinize uygun çiçek, boncuk, kurdelelerden fiyonk süslemeleri yapabilirsiniz. Çocuklarınız odaları için tasarlamak istiyorlarsa oğullarınızın kullanmadığı minik araba veya süper kahramanlarını, kızlarınız için ise sim, pul, boncuk gibi renkli stickerları kadehin ayağına sıcak silikonla yapıştırarak birbirinden keyifli ve şirin tasarımlar elde edebilirsiniz.
Sevgiyle , Mutlu ve Birlikte kalın…