MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Anne Olmanın Dayanılmaz Endişesi (Ankara Gelişim Tarama Envanteri)

By: | Tags: | Comments: 0 | Ekim 12th, 2017

Çocuğumuzun gelişimi ile ilgili anne olarak aklımıza o kadar çok soru takılıyor ki. Bazen bu sorular yumak olup büyüyor ve bir anda kendimizi ‘Çocuğum gerçekten sağlıklı gelişiyor mu?’ sorusunu sorarken bulabiliyoruz. Anne olmanın doğasından gelen güdülerimize eşlik eden huzursuzluk, endişe ve yetersizlik hisleri birçok anneyi etkileyebilmekte ve çocuklarının gelişimleri konusunda endişe duyabilmektedir. Çok doğal bir endişedir bu çünkü siz sahip olduğunuz o çok değerli varlığın annesisiniz ve anneler çocuklarıyla ilgili endişelerinde çoğu zaman haklılık gösterirler. Çocuğun hangi alanlarda daha aktif olduğunu, hangi alanların geliştirilmesi gerektiğini anlayabilmek için uzmanlar çocuğun gelişim sürecini ailenin gözlemlerine dayanarak ölçebilmektedirler.

Uzmanlar çocuğun gelişimini nasıl ölçer?

Çocukların gelişimi objektif olması açısından çeşitli test ve envanterle ölçülür.  Ankara Gelişim Envanteri bu gelişim testlerinden en önemlilerinden biridir.  Çocuğun doğumundan 6 yaşına kadar olan süreçte herhangi bir zamanda yapılabilir.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri  (AGTE) neleri ölçer?

  • Dil Bilişsel Gelişim
  • İnce Motor Gelişim
  • Kaba Motor Gelişim
  • Sosyal Beceri / Özbakım

AGTE çocuğun bakımını kim veriyorsa o kişiyle yapılır. Bir çocuğu bakım vereninden daha iyi tanıyan kimse yoktur. Çocuğun gelişimine dair her adımı testteki sorular doğrultusunda uzmanla birlikte siz yanıtlarsınız. Testin sonuçlarına bakıldığında çocuğunuzun şuanda hangi gelişim basamağında olduğu öğrenilir. Böylece çocuğun gelişiminde herhangi bir gerilik saptandığında gerekli erken müdahale için uzman tarafından yönlendirilirsiniz. Kaygılarınızla baş başa kalıp onları koca bir çığ haline dönüştürmektense, bilimsel yollara başvurmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Çocukların gelişim yolculuğunda bizler de Mutlu Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak AGTE uygulaması yapmaktayız. Bilgi ve randevu için  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzm. Psk. Begüm Bilgin