MAKALELERİMİZ

GÜNCEL YAZILARIMIZ

Aile/ Çift Terapisi ve Evlilik Danışmanlığı

By: | Tags: | Comments: 0 | Ekim 20th, 2016

İlişki sürecinde asıl olan; saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde çiftlerin birbirlerini anlayabilmeleri ve ortak fikir birliğine vararak birbirlerinin beklentilerini karşılayabilmeleridir. Böylece çiftler ilişkilerini mutlu bir şekilde sürdürebilme niyeti ile birlikteliğe başlamaya karar verirler. Ancak ilişki süreci içerisinde çok güzel anlar yaşandığı gibi sıkıntılı anlar ve sorunlarda baş gösterebilir. Hatta çiftlerin, birbirlerine karşı gösterdikleri olumsuz davranışlarla sevginin; sabır, sadakat ve emek olduğunu unutarak birlikteliklerini bozacak krizler yaşadıkları görülmektedir.

“Birbirlerini çok seven ve her durumda birbirlerine destek olmaya söz veren çiftler nasıl olur da birbirlerine tahammül edemeyen bireylere dönüşürler?” şeklindeki bir soruyu siz de ilişkiniz ve kendiniz için soruyorsanız çift terapisi almanız gerekiyor olabilir. 

    Aile Terapisi/ Çift Terapisi Nedir?

Genel olarak Aile Terapisi denince akla ilk gelen, illaki çiftlerin birbirleriyle sorun yaşadığı zamanlarda, hatta boşanma veya ayrılık aşamasına gelindiğinde gidilebilecek en son yer olarak düşünülmektedir. Oysaki evli ya da evli olmayan çiftlere yol göstererek olası sorunların ortaya çıkmasını önlemek, iletişimin daha kaliteli bir hal almasını sağlamak aile danışmanlığı içerisinde önemli bir yer almaktadır. Bunu da ancak bir uzman sağlayabilmektedir.

Aile Terapisi ve Çift Terapisi, ilişkiyi iyileştirme hususunda birbiriyle örtüşen içeriklere sahip terapi yöntemleridir. Aile Terapisinde karı-koca arasında yaşanan sorunların analiz edilip, çözülmesi gerekirken, sorunları ilgilendiren çocuk, kayınvalide vb. diğer aile üyeleri de var ise terapistin uygun gördüğü zamanlarda terapi sürecinin içerisine diğer aile üyeleri de katılabilir.

Çift terapisi ise yine aynı şekilde çiftler arasında yaşanan problemleri iyileştirmek adına terapist öncülüğünde yapılandırılan bir yöntemdir. Çiftlerin iletişim dilini olumsuz etkileyen ve ilişkinin kaliteli sürdürülebilirliğini bozan etkenler fark edilerek ev ödevleri ile çiftlerin birbirlerine karşı daha olumlu düşünce ve davranışlarının pekiştirilmesi gerekmektedir.

Aile Terapisi ve Çift Terapisi sadece sorunların çözümünde destek alınabilecek bir terapi çeşidi değildir. Terapilerde sağlıklı iletişim yöntemlerini öğrenerek, olası sorunları önceden önlemek de Aile /Çift terapisinin en temel amacıdır.

 İlişkide Hangi Problemler Aile/Çift Danışmanlığı Almayı Gerektirir?

Aldatma ve Aldatılma, Çiftler Arasında Yaşanan İletişim Sorunları, İlişki İçinde Sözel veya Fiziksel Şiddet, Evlilik Öncesi Danışmanlık Süreci, Karakter Çatışmaları, Boşanma Süreci….

1)      Aile Terapisi/Çift Terapisinde Süreç Nasıl İşler?

Sağlıklı bir iletişim ile aile bireyleri arasındaki bağı güçlendirerek aile fertlerinin kendilerini yalnız hissetmesi engellenmiş olur. İletişimde çatışma hali başladığında ise bireyler arasındaki iletişim bağları zayıflamaya başlar. Böylece aile içerisinde sık sık gerginlikler yaşanır hale gelir. Bir de durumun iletişimsizlik boyutu vardır. Durumun en vahim olduğu tablo budur. Çünkü çiftler arasında herhangi bir paylaşım söz konusu olmamakla birlikte bireyler kendi kabuklarına çekilerek yalnızlaşmaya başlamışlardır.

Sorun ne olursa olsun, aile içerisinde sağlıklı iletişim bozulduğunda iletişimi bozan nedenleri bulmak, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlayabileceği ortak bir iletişim dili oluşturmak ve bu dilin nasıl kullanılacağını bireylerin kişilik yapılarını da göz önünde bulundurarak belirlemek Aile/Çift Terapisinin amacı, uzmanın ise görevinin bir parçasıdır.

Çift ve aile terapisinden çiftlerin olumlu etki görebilmeleri için, terapide suçlu arama savaşını bırakarak birbirlerini anlama ve anlaşılma çabası içinde terapiye gelmeleri gerekmektedir. Düzenli aralıklarla devam edilmesi gereken terapi sürecinde, ilişkiyi iyileştirmede en önemli rollerden biri de seans sonunda terapistin verdiği ev ödevlerine çiftlerin uyabilmesidir.

2)     Aile/Çift Terapisi Ne Zaman Ayrı Bireysel Seanslara Dönüşebilir?

İlişki içerisinde yaşanan krizlerin yoğunluğu bazen çiftlerin ortak çözümler bulabilmesini engelleyerek, çiftleri  “Sorun sende!, Sen düzel!, Senin yüzünden!” diye başlayan tek taraflı yanlış çözüm yollarına yöneltebilmektedir. Bu gibi durumlarda, çiftler arasında yaşanan krizler; güvensizlik, diyalog kuramama, birbirini dinlememe, kendini ifade etmede zorlanma, aşırı eleştiri, hesap sorma, birbirlerini cezalandırma, öfke kontrolsüzlüğü ile fiziksel ve sözel şiddete dayanan sorunlar şeklinde yansıyor ise, çiftlerin aynı seans içinde daha sakin kalabilme ve sorunlarda uzlaşıp ortak çözüm yolları üretebilme sürecine hazırlanmaları gerekmektedir.

Bu nedenle yukarıda belirtilmiş gibi problemler yaşayan çiftler için terapi desteği almaya ilk olarak ayrı ayrı bireysel seanslarla başlamaları önerilebilir. Böylece çiftler içlerinde bastırdıkları duygu ve düşünceleri baskı ve savunma etkisi altında kalmadan daha rahat biçimde terapiste anlatarak sakinleşmeye ve uzlaşmaya hazırlık sürecini tamamlayabilirler.

Çift olarak ayrı ayrı alınan bireysel seanslarda da ilişkiyi iyileştirmeye dair ortak ve bireysel ödevler verilerek çiftlerin birbirleri hakkındaki görüşleri değerlendirilir. Çiftler birbirlerine karşı öfke kontrolsüzlüklerini ve suçlayıcı yaklaşımlarını azaltabildiği takdirde  ayrı ayrı aldıkları bireysel seanslar birleştirilerek aile/çift terapisine dönüştürülebilir.

3)      Sadece Evli Çiftler mi Çift/Aile Terapisi Alabilir?

Evlilik içinde ya da çiftler arasında yaşanan ilişkilerin ortak amaç ve beklentileri ilişkiyi kaliteli biçimde sürdürebilme istekleridir. Dolayısıyla flört döneminde olan, evliliğe hazırlanan ya da evli olan çiftlerin kendisini ne kadar tanıdığı, ilişkiden neler bekledikleri, her iki tarafında partnerini ne kadar tanıdığı, ortak amaçları, beklentilerdeki farklılıkları, fikir ayrılıklarının kabul edilebilirliği, kültürel farklılıklar ve bu farklılıklara uyum sağlayabilmek için değişime ne kadar açık oldukları şeklindeki hususlar sağlıklı ilişkinin temellerini oluşturabilmek adına önemli olabilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı bir ilişki yaşayabilmek ve tüm bu hususların farkındalığını kazanabilmek için uzman bir psikologdan çift terapisi desteği alınması gerekebilir.

4)      Evlenmeden Önce Hangi Konularda Çift Terapisi Almak Gerekir?

Evlenmeden önce;

  • Ben kimim? Evlilikten beklentilerim neler? (Kişinin kendini doğru şekilde tanıyabilmesi)
  • Eş adayı olarak seçtiğim kişi/Nişanlım veya sevgilimle fikir ayrılıklarımız var. Benim için doğru bir eş adayı mı? (Kişinin partnerini doğru şekilde tanıyabilmesi)
  • İlişki sürecinde gerçekçi beklentilerle hareket edilebilmesi, hayal kırıklıklarının iyileştirilmesi ya da önceden önlenmesi
  •  Ailem sevdiğim kişiyi onaylamıyor. Neden? Nasıl bir çözüm bulabilirim?
  •  Nişanlım / sevgilim ile kültürel farklılıklarımız var. Bu farklılıklar evliliğimizi ne kadar etkiler?
  •  Evlilik öncesi stres sürecini nasıl yönetebilirim?
  •  Partnerimle ayrılık kararı aldık. Bu kararı en doğru şekilde nasıl uygulayabiliriz?
  •  İlişkide öfke problemim var. Nasıl yenebilirim?
  •  Eşimi, sevgilimi, nişanlımı artık eskisi gibi sevmiyorum……

  Sonuç Olarak;

Evli ya da evli olmayan çiftler arasında ortak olan en önemli şey “Sevginin Dili” olmalıdır. Dolayısıyla sevginin önemi kadar sevgi dilinin nasıl ifade edildiği, karşı tarafın bundan ne anladığı sağlıklı ilişki kurma açısından önem arz eder. Dolayısıyla yaşanan problemlerin kalıcı çözümlere varabilmesi için Aile/Çift terapisi almaktan kaçınılmaması gerekmektedir.

Uzman Klinik Psikolog

Burcu Yarapsanlı ZAYİM